Calorieën berekenen

Met calorieën berekenen schat u hoeveel calorieën u per dag nodig hebt en hoeveel u moet eten voor uw gewichtsdoel. Voorbeeld: een man van 30 jaar, 175 cm en 75 kg, licht actief, heeft ongeveer 2.599 kcal nodig en zou 2.049 kcal moeten eten om 0,5 kg per week af te vallen.

Voorbeeld: Eenheden: Metrisch (cm, kg) · Geslacht: Man · Leeftijd 30 jaar · Lengte 175 cm · Gewicht 75 kg · Activiteitsniveau: Zittend werk, wat wandelen of lichte sport (×1,53) · Gewichtsdoel: 0,5 kg per week afvallen → Resultaat: Doel: 2.049 kcal per dag (behoefte 2.599 kcal − 550 kcal). Bron: Mifflin-St Jeor, Mifflin MD, St Jeor ST et al. (1990): A new predictive equation for resting energy expenditure in healthy individuals. Am J Clin Nutr 51(2):241–247. Bijgewerkt: .

jaar
cm
kg
Mijn toolboxOp je eigen website plaatsenJe invoer wordt alleen in deze browser opgeslagen.

Resultaat

Resultaat
Doel: 2.049 kcal per dag (behoefte 2.599 kcal − 550 kcal)
Calorieën per dag per doel
Doelkcal per dag
1 kg per week afvallen–
0,75 kg per week afvallen1.774
0,5 kg per week afvallen2.049
0,25 kg per week afvallen2.324
Op gewicht blijven2.599
0,25 kg per week aankomen2.874
0,5 kg per week aankomen3.149
Berekening
  • Ruststofwisseling (Mifflin-St Jeor, mannen): 10 × 75 + 6,25 × 175 − 5 × 30 + 5 = 1.699 kcal.
  • Dagelijkse behoefte: 1.699 × 1,53 (activiteit) = 2.599 kcal.
  • Doel: 0,5 kg per week × 7.700 kcal ÷ 7 dagen = 550 kcal per dag; 2.599 − 550 = 2.049 kcal.
Een schatting voor gezonde volwassenen: de persoonlijke behoefte kan 10% of meer afwijken, en afvallen gaat langzamer naarmate het gewicht daalt. Niet voor zwangerschap, borstvoeding, eetstoornissen of ziekte – vraag een arts of diëtist. Vervangt geen medisch advies.

Zo wordt het berekend

Calorieën berekenen levert twee getallen op: de energie die uw lichaam op een dag verbruikt en de inname waarmee uw gewicht de gewenste kant op gaat. Eet u evenveel als u verbruikt, dan blijft uw gewicht gelijk; minder betekent afvallen, meer aankomen.

Formules

Ruststofwisseling volgens Mifflin-St Jeor: 10 × gewicht in kg + 6,25 × lengte in cm − 5 × leeftijd, plus 5 voor mannen of min 161 voor vrouwen. Dagelijkse behoefte = ruststofwisseling × activiteitsfactor, van 1,4 bij een zittend leven tot 2,4 bij zwaar lichamelijk werk; de stappen volgen de leefstijlklassen uit het FAO/WHO/UNU-rapport over de energiebehoefte van de mens. Doel = dagelijkse behoefte ± gewichtsverandering per week × 7.700 kcal ÷ 7.

Uitgewerkt voorbeeld

Man van 30 jaar, 175 cm, 75 kg: ruststofwisseling = 750 + 1.093,75 − 150 + 5 = 1.699 kcal. Met zittend werk en wat beweging (×1,53) heeft hij 2.599 kcal per dag nodig. Om 0,5 kg per week af te vallen moet hij 0,5 × 7.700 ÷ 7 = 550 kcal per dag besparen; het doel is dus 2.049 kcal. Voor 0,75 kg per week zou dat 1.774 kcal zijn, voor 0,25 kg aankomen per week 2.874 kcal.

Een vrouw van 30 jaar, 165 cm en 65 kg heeft een ruststofwisseling van 1.370 kcal en bij dezelfde activiteit 2.096 kcal nodig; 0,5 kg per week brengt haar op 1.546 kcal. Voor 0,75 kg of 1 kg per week zou ze minder dan haar ruststofwisseling moeten eten; daarvoor toont de rekenhulp geen doel.

Ondergrens: geen doel onder de ruststofwisseling

De rekenhulp geeft geen doel onder uw ruststofwisseling en geen doel onder 1.200 kcal per dag voor vrouwen of 1.500 kcal per dag voor mannen; in de tabel staat dan een streepje. Minder eten hoort onder begeleiding van een arts of diëtist.

Zo leest u het resultaat

Veelgestelde vragen

Hoeveel calorieën moet ik per dag eten?

Dat hangt af van geslacht, leeftijd, lengte, gewicht en activiteit. De man uit het voorbeeld heeft ongeveer 2.599 kcal nodig om op gewicht te blijven, de vrouw ongeveer 2.096 kcal.

Hoeveel calorieën moet ik minder eten om af te vallen?

Ongeveer 550 kcal per dag voor 0,5 kg per week en 1.100 kcal per dag voor 1 kg per week, gerekend met 7.700 kcal per kilo vet.

Welke formule gebruikt de rekenhulp?

De Mifflin-St Jeor-vergelijking uit 1990, die veel wordt gebruikt voor gezonde volwassenen, vermenigvuldigd met een activiteitsfactor.

Mag ik minder eten dan mijn ruststofwisseling?

Kort verdragen veel mensen dat, maar op de lange duur is het lastig genoeg voedingsstoffen binnen te krijgen; dat hoort onder begeleiding van een arts of diëtist. De rekenhulp toont dan geen doel.

Waarom val ik langzamer af dan berekend?

Omdat de energiebehoefte daalt met het gewicht en het eerste verlies veel vocht bevat. De vuistregel overschat het verlies op lange termijn; vul om de paar weken uw nieuwe gewicht in.

Bronnen en wettelijke basis

Bijgewerkt op: · Redactioneel beleid

Op je eigen website plaatsen

Gratis en zonder account: kopieer de code en plak hem in je pagina (bijv. in een HTML-blok). Formaat en link mag je vrij aanpassen.

Voorbeeld openenKleuren, donkere modus en meer widgets

Vergelijkbare tools