Kalkulator ceny jednostkowej

Cena jednostkowa pokazuje, które opakowanie jest naprawdę tańsze. Wpisz cenę i ilość dla dwóch do czterech produktów – kalkulator przeliczy cenę za kilogram, litr lub 100 g, wskaże najkorzystniejszą ofertę i pokaże, ile procent na niej oszczędzasz.

zł
zł
zł
zł
Wpisane dane są zapisywane tylko w tej przeglądarce.

Wynik

Najtańsza oferta
Produkt B
Cena jednostkowa najtańszej oferty
12,99 zł / kg
Oszczędność względem najdroższej
18,61%
Porównanie wszystkich ofert
ProduktCenaIlośćCena jednostkowadrożej niż najtańszy
Produkt A7,49 zł500 g14,98 zł / kg+15,32%
Produkt B12,99 zł1 kg12,99 zł / kgnajtańszy
Produkt C3,99 zł250 g15,96 zł / kg+22,86%

Jak to obliczamy

Jak obliczyć cenę za kg – wzór

Cena jednostkowa = cena ÷ ilość × ilość odniesienia. Obie ilości muszą być w tej samej jednostce. Przykład: 7,49 zł za 500 g → 7,49 ÷ 500 × 1000 = 14,98 zł za kg. Cenę za 100 g liczysz, mnożąc przez 100 zamiast przez 1000: 1,498 zł za 100 g.

Przykład: trzy opakowania w porównaniu

ProduktCenaIlośćCena jednostkowadrożej niż najtańszy
A7,49 zł500 g14,98 zł / kg+15,32%
B12,99 zł1 kg12,99 zł / kgnajtańszy
C3,99 zł250 g15,96 zł / kg+22,86%

Najtańsze jest duże opakowanie B. W porównaniu z małym opakowaniem C oszczędzasz na każdym kilogramie 1 − 12,99 ÷ 15,96 = 18,61%. Kolumna „drożej niż najtańszy” liczy odwrotnie: 14,98 ÷ 12,99 − 1 = 15,32%. Obie wartości procentowe są poprawne – odnoszą się tylko do innej podstawy.

Cena jednostkowa w przepisach

Zgodnie z ustawą z dnia 9 maja 2014 r. o informowaniu o cenach towarów i usług cena jednostkowa to cena ustalona za jednostkę określonego towaru, którego ilość jest wyrażona w jednostkach miar (art. 3 ust. 1 pkt 2). W miejscu sprzedaży detalicznej uwidacznia się cenę oraz cenę jednostkową towaru w sposób jednoznaczny i umożliwiający porównanie cen (art. 4 ust. 1). Szczegółowy sposób uwidaczniania cen oraz wykaz towarów zwolnionych z podawania ceny jednostkowej określa rozporządzenie ministra (art. 4 ust. 2).

Wskazówki

Najczęściej zadawane pytania

Jak obliczyć cenę jednostkową?

Podziel cenę przez ilość i pomnóż przez ilość odniesienia. 3,99 zł za 250 g: 3,99 ÷ 250 × 1000 = 15,96 zł za kg. Z litrami tak samo: 2,49 zł za 0,5 l = 2,49 ÷ 0,5 = 4,98 zł za litr.

Jak obliczyć cenę za 100 g?

Cena ÷ gramy × 100. Przykład: 7,49 zł za 500 g → 7,49 ÷ 500 × 100 = 1,498 zł za 100 g. Albo: cena za kg ÷ 10.

Dlaczego oszczędność w % jest mniejsza niż dopłata w %?

Bo podstawa jest inna. B (12,99 zł/kg) jest o 18,61% tańszy od C (15,96 zł/kg), ale C jest o 22,86% droższy od B. Oszczędność liczy się od wyższej, a dopłatę od niższej ceny jednostkowej.

Czy można porównać gramy z mililitrami?

Nie bez gęstości produktu. Na przykład litr oleju waży mniej niż 1 kg. Dlatego podaj wszystkie produkty w masie albo wszystkie w objętości – tak, jak jest na opakowaniu.

Jak policzyć cenę za kg w Excelu?

Jeśli cena jest w A2, a ilość w gramach w B2: =A2/B2*1000 daje cenę za kg, =A2/B2*100 cenę za 100 g. Najniższą wartość w kolumnie znajdziesz formułą =MIN(C2:C5).

Źródła i podstawa prawna

Stan na:

Podobne narzędzia