Kiloprijs berekenen
Welke verpakking is echt voordeliger? Vul prijs en hoeveelheid van twee tot vier producten in: de rekentool zet alles om naar de prijs per kilo, per liter of per 100 g, toont de goedkoopste optie en de besparing in procenten.
Zo wordt het berekend
Kiloprijs berekenen: de formule
Kiloprijs = prijs ÷ hoeveelheid in gram × 1.000. Voorbeeld: € 2,49 voor 500 g → 2,49 ÷ 500 × 1.000 = € 4,98 per kilo. Voor de prijs per 100 g vermenigvuldig je met 100 in plaats van 1.000: € 0,498 per 100 g. Voor de literprijs geldt dezelfde berekening met milliliters.
Voorbeeld: drie verpakkingen vergeleken
| Product | Prijs | Hoeveelheid | Kiloprijs | duurder dan de goedkoopste |
|---|---|---|---|---|
| A | € 2,49 | 500 g | € 4,98 / kg | +24,81% |
| B | € 3,99 | 1 kg | € 3,99 / kg | goedkoopste |
| C | € 1,29 | 250 g | € 5,16 / kg | +29,32% |
De grote verpakking B is het voordeligst. Ten opzichte van de kleine verpakking C bespaar je per kilo 1 − 3,99 ÷ 5,16 = 22,67%. De laatste kolom rekent de andere kant op: A kost 4,98 ÷ 3,99 − 1 = 24,81% meer per kilo dan B. Beide percentages kloppen, alleen de basis verschilt.
De prijs per meeteenheid
In de Europese Unie definieert richtlijn 98/6/EG de "prijs per meeteenheid" als de definitieve prijs, inclusief btw en alle overige heffingen, voor één kilogram, één liter, één meter, één vierkante meter of één kubieke meter van het product (art. 2 onder b). Deze moet naast de verkoopprijs staan, tenzij hij daarmee gelijk is (art. 3). Precies deze prijs herstelt de rekentool wanneer het etiket ontbreekt of onleesbaar is.
Tips
- Vergelijk gewicht met gewicht en volume met volume; de rekentool waarschuwt als je g en ml door elkaar haalt.
- Multipacks: vul de totale hoeveelheid in (6 × 1,5 l = 9 l).
- Eieren, tabletten, luiers: vergelijk per stuk.
- De grote verpakking is niet altijd voordeliger – een aanbieding op de kleine maat kan winnen.
Veelgestelde vragen
Hoe bereken je de kiloprijs?
Deel de prijs door het gewicht in gram en vermenigvuldig met 1.000. € 1,29 voor 250 g: 1,29 ÷ 250 × 1.000 = € 5,16 per kilo. Is het gewicht al in kg: prijs ÷ gewicht in kg.
Hoe bereken je de literprijs?
Prijs ÷ volume in liter. € 0,89 voor 33 cl (0,33 l): 0,89 ÷ 0,33 ≈ € 2,70 per liter.
Hoe bereken je de prijs per 100 gram?
Prijs ÷ gram × 100. € 2,49 voor 500 g → € 0,498 per 100 g. Of: kiloprijs ÷ 10.
Waarom is de besparing in % kleiner dan de meerprijs in %?
De basis verschilt. B (€ 3,99/kg) is 22,67% goedkoper dan C (€ 5,16/kg), maar C is 29,32% duurder dan B. Besparing gaat uit van de hoogste prijs, meerprijs van de laagste.
Hoe bereken ik een eenheidsprijs in Excel?
Prijs in A2, hoeveelheid in gram in B2: =A2/B2*1000 voor de kiloprijs, =A2/B2*100 voor per 100 g. De goedkoopste van een kolom: =MIN(C2:C5).
Bronnen en wettelijke basis
- art. 2 onder b) richtlijn 98/6/EG: Richtlijn 98/6/EG betreffende de prijsaanduiding – "prijs per meeteenheid" (EUR-Lex)
Bijgewerkt op:
Vergelijkbare tools
- Staffelkorting berekenenStaffelprijs: stukprijs, totaal, besparing, volgende staffel en of het loont de bestelling af te ronden. Totale of gestaffelde korting.
- Regel van drie rekenmachineLos de regel van drie op: rechtevenredig of omgekeerd evenredig. Vul a, b en c in en krijg x, de eenheidswaarde en de berekening stap voor stap.
- Korting berekenenBereken korting op een prijs: prijs na korting en besparing, stapelkorting (20% + 10%), het kortingspercentage tussen twee prijzen en de oorspronkelijke prijs.
- ProcentcalculatorGratis procentcalculator: bereken P% van een getal, welk percentage een getal is van een ander, procentuele verandering, toename en korting – met formule.
- Break-even berekenenBereken het break-evenpunt in afzet en omzet op basis van vaste kosten, verkoopprijs en variabele kosten per stuk, met dekkingsbijdrage en gewenste winst.
- Conversieratio berekenenBereken je conversieratio uit bezoekers en conversies, met gemiddelde bestelwaarde en omzet per bezoeker – of het verkeer dat je nodig hebt voor een doel.